Awards - Academy Awards - 1975-1984
National Awards
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- Goya Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Czech Lion Awards
- Sun in a Net Awards
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Film Festivals
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Miami Film Festival
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Karlovy Vary International Film Festival (KVIFF)
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Ji.hlava International Documentary Film Festival
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Critics Awards
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
- Czech Film Critics Awards
Genre / Special Awards
Anti-awards
1984 - The 56th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Terms of Endearment
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- James L. Brooks (Terms of Endearment)
- Bruce Beresford (Tender Mercies)
- Ingmar Bergman (Fanny and Alexander)
- Mike Nichols (Silkwood)
- Peter Yates (The Dresser)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Robert Duvall (Tender Mercies)
- Michael Caine (Educating Rita)
- Tom Conti (Reuben, Reuben)
- Tom Courtenay (The Dresser)
- Albert Finney (The Dresser)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Shirley MacLaine (Terms of Endearment)
- Jane Alexander (Testament)
- Meryl Streep (Silkwood)
- Julie Walters (Educating Rita)
- Debra Winger (Terms of Endearment)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Jack Nicholson (Terms of Endearment)
- Charles Durning (To Be or Not to Be)
- John Lithgow (Terms of Endearment)
- Sam Shepard (The Right Stuff)
- Rip Torn (Cross Creek)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Linda Hunt (The Year of Living Dangerously)
- Cher (Silkwood)
- Glenn Close (The Big Chill)
- Amy Irving (Yentl)
- Alfre Woodard (Cross Creek)
Best Foreign Language Film
- Fanny and Alexander (Ingmar Bergman) Švédsko
- Carmen Story (Carlos Saura) Španělsko
- Entre Nous (Diane Kurys) Francie
- Le Bal (Ettore Scola) Alžírsko
- The Revolt of Job (Imre Gyöngyössy, Barna Kabay) Maďarsko
Best Documentary Feature
Best Original Screenplay
- Horton Foote (Tender Mercies)
- Barbara Benedek, Lawrence Kasdan (The Big Chill)
- Ingmar Bergman (Fanny and Alexander)
- Alice Arlen, Nora Ephron (Silkwood)
- Lawrence Lasker, Walter F. Parkes (WarGames)
Best Adapted Screenplay
- James L. Brooks (Terms of Endearment)
- Harold Pinter (Betrayal)
- Ronald Harwood (The Dresser)
- Willy Russell (Educating Rita)
- Julius J. Epstein (Reuben, Reuben)
Best Achievement in Cinematography
- Sven Nykvist (Fanny and Alexander)
- Donald Peterman (Flashdance)
- Caleb Deschanel (The Right Stuff)
- William A. Fraker (WarGames)
- Gordon Willis (Zelig)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- Bill Conti (The Right Stuff)
- Leonard Rosenman (Cross Creek)
- John Williams (Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi)
- Michael Gore (Terms of Endearment)
- Jerry Goldsmith (Under Fire)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Giorgio Moroder (Flashdance) - "Flashdance...What a Feeling"
- Flashdance - "Maniac"
- Tender Mercies - "Over You"
- Yentl - "Papa, Can You Hear Me?"
- Yentl -
Best Scoring of Music - Adaptation or Treatment
Best Achievement in Production Design
- Fanny and Alexander
- Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
- The Right Stuff
- Terms of Endearment
- Yentl
Best Achievement in Costume Design
Best Sound Mixing
- The Right Stuff
- Never Cry Wolf
- Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
- Terms of Endearment
- WarGames
Best Sound Editing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
- Flamenco at 5:15
- In the Nuclear Shadow: What Can the Children Tell Us?
- Sewing Woman
- Spaces: The Architecture of Paul Rudolph
- You Are Free
Honorary Award
Jean Hersholt Humanitarian Award
1983 - The 55th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Gandhi
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Richard Attenborough (Gandhi)
- Sidney Lumet (The Verdict)
- Wolfgang Petersen (The Boat)
- Sydney Pollack (Tootsie)
- Steven Spielberg (E.T.: The Extra-Terrestrial)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Ben Kingsley (Gandhi)
- Dustin Hoffman (Tootsie)
- Jack Lemmon (Missing)
- Paul Newman (The Verdict)
- Peter O'Toole (My Favorite Year)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Meryl Streep (Sophie's Choice)
- Julie Andrews (Victor/Victoria)
- Jessica Lange (Frances)
- Sissy Spacek (Missing)
- Debra Winger (An Officer and a Gentleman)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Louis Gossett Jr. (An Officer and a Gentleman)
- Charles Durning (The Best Little Whorehouse in Texas)
- John Lithgow (The World According to Garp)
- James Mason (The Verdict)
- Robert Preston (Victor/Victoria)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Jessica Lange (Tootsie)
- Glenn Close (The World According to Garp)
- Teri Garr (Tootsie)
- Kim Stanley (Frances)
- Lesley Ann Warren (Victor/Victoria)
Best Foreign Language Film
- Volver a empezar (José Luis Garci) Španělsko
- Alsino and the Condor (Miguel Littin) Nikaragua
- Coup de torchon (Clean Slate) (Bertrand Tavernier) Francie
- The Flight of the Eagle (Jan Troell) Švédsko
- Chastnaya zhizn (Yuliy Rayzman) Sovětský svaz
Best Documentary Feature
Best Original Screenplay
- John Briley (Gandhi)
- Barry Levinson (Diner)
- Melissa Mathison (E.T.: The Extra-Terrestrial)
- Douglas Day Stewart (An Officer and a Gentleman)
- Larry Gelbart, Murray Schisgal (Tootsie)
Best Adapted Screenplay
- Costa-Gavras, Donald E. Stewart (Missing)
- Wolfgang Petersen (The Boat)
- Alan J. Pakula (Sophie's Choice)
- David Mamet (The Verdict)
- Blake Edwards (Victor/Victoria)
Best Achievement in Cinematography
- Ronnie Taylor, Billy Williams (Gandhi)
- Jost Vacano (The Boat)
- Allen Daviau (E.T.: The Extra-Terrestrial)
- Néstor Almendros (Sophie's Choice)
- Owen Roizman (Tootsie)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- John Williams (E.T.: The Extra-Terrestrial)
- George Fenton, Ravi Shankar (Gandhi)
- Jack Nitzsche (An Officer and a Gentleman)
- Jerry Goldsmith (Poltergeist)
- Marvin Hamlisch (Sophie's Choice)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Jack Nitzsche, Buffy Sainte-Marie (An Officer and a Gentleman) - "Up Where We Belong"
- Rocky III - "Eye of the Tiger"
- Best Friends - "How Do You Keep the Music Playing?"
- Yes, Giorgio - "If We Were In Love"
- Tootsie - "It Might Be You"
Best Scoring of Music - Adaptation or Treatment
Best Achievement in Production Design
Best Achievement in Costume Design
Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Best Achievement in Visual Effects
Best Effects, Sound Effects Editing
Best Sound
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
- If You Love This Planet
- Klan: A Legacy of Hate in America, The
- To Live or Let Die
- Traveling Hopefully
- Gods of Metal
Honorary Award
Jean Hersholt Humanitarian Award
1982 - The 54th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Chariots of Fire
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Warren Beatty (Reds)
- Hugh Hudson (Chariots of Fire)
- Louis Malle (Atlantic City)
- Mark Rydell (On Golden Pond)
- Steven Spielberg (Raiders of the Lost Ark)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Henry Fonda (On Golden Pond)
- Warren Beatty (Reds)
- Burt Lancaster (Atlantic City)
- Dudley Moore (Arthur)
- Paul Newman (Absence of Malice)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Katharine Hepburn (On Golden Pond)
- Diane Keaton (Reds)
- Marsha Mason (Only When I Laugh)
- Susan Sarandon (Atlantic City)
- Meryl Streep (The French Lieutenant's Woman)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- John Gielgud (Arthur)
- James Coco (Only When I Laugh)
- Ian Holm (Chariots of Fire)
- Jack Nicholson (Reds)
- Howard E. Rollins Jr. (Ragtime)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Maureen Stapleton (Reds)
- Melinda Dillon (Absence of Malice)
- Jane Fonda (On Golden Pond)
- Joan Hackett (Only When I Laugh)
- Elizabeth McGovern (Ragtime)
Best Foreign Language Film
- Mephisto (István Szabó) Maďarsko
- The Boat Is Full (Markus Imhoof) Švýcarsko
- Man of Iron (Andrzej Wajda) Polsko
- Doro no kawa (Kôhei Oguri) Japonsko
- Three Brothers (Francesco Rosi) Itálie
Best Documentary Feature
- Genocide
- Brooklyn Bridge
- El Salvador: Another Vietnam
- Eight Minutes to Midnight: A Portrait of Dr. Helen Caldicott
- Against Wind and Tide: A Cuban Odyssey
Best Original Screenplay
- Colin Welland (Chariots of Fire)
- Kurt Luedtke (Absence of Malice)
- Steve Gordon (Arthur)
- John Guare (Atlantic City)
- Warren Beatty, Trevor Griffiths (Reds)
Best Adapted Screenplay
- Ernest Thompson (On Golden Pond)
- Harold Pinter (The French Lieutenant's Woman)
- Dennis Potter (Pennies from Heaven)
- Jay Presson Allen, Sidney Lumet (Prince of the City)
- Michael Weller (Ragtime)
Best Achievement in Cinematography
- Vittorio Storaro (Reds)
- Alex Thomson (Excalibur)
- Billy Williams (On Golden Pond)
- Miroslav Ondříček (Ragtime)
- Douglas Slocombe (Raiders of the Lost Ark)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- Vangelis (Chariots of Fire)
- Alex North (Dragonslayer)
- Dave Grusin (On Golden Pond)
- Randy Newman (Ragtime)
- John Williams (Raiders of the Lost Ark)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Burt Bacharach (Arthur) - "Arthur's Theme (Best That You Can Do)"
- Endless Love - "Endless Love
- The Great Muppet Caper - "The First Time It Happens"
- For Your Eyes Only - "For Your Eyes Only"
- Ragtime - "One More Hour"
Best Achievement in Production Design
Best Achievement in Costume Design
Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Best Achievement in Visual Effects
Best Sound Mixing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
Honorary Award
Jean Hersholt Humanitarian Award
1981 - The 53rd Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Ordinary People
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Robert Redford (Ordinary People)
- David Lynch (The Elephant Man)
- Roman Polański (Tess)
- Richard Rush (The Stunt Man)
- Martin Scorsese (Raging Bull)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Robert De Niro (Raging Bull)
- Robert Duvall (The Great Santini)
- John Hurt (The Elephant Man)
- Jack Lemmon (Tribute)
- Peter O'Toole (The Stunt Man)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Sissy Spacek (Coal Miner's Daughter)
- Ellen Burstyn (Resurrection)
- Goldie Hawn (Private Benjamin)
- Mary Tyler Moore (Ordinary People)
- Gena Rowlands (Gloria)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Timothy Hutton (Ordinary People)
- Judd Hirsch (Ordinary People)
- Michael O'Keefe (The Great Santini)
- Joe Pesci (Raging Bull)
- Jason Robards (Melvin and Howard)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Mary Steenburgen (Melvin and Howard)
- Eileen Brennan (Private Benjamin)
- Eva Le Gallienne (Resurrection)
- Cathy Moriarty (Raging Bull)
- Diana Scarwid (Inside Moves)
Best Foreign Language Film
- Moscow Does Not Believe in Tears (Vladimir Menshov) Sovětský Svaz
- Confidence (István Szabó) Maďarsko
- Kagemusha (黒澤明) Japonsko
- The Last Metro (François Truffaut) Francie
- El nido (Jaime de Armiñán) Španělsko
Best Documentary Feature
- From Mao to Mozart: Isaac Stern in China
- Agee
- The Day After Trinity
- Front Line
- The Yellow Star: The Persecution of the Jews in Europe - 1933-1945
Best Original Screenplay
- Bo Goldman (Melvin and Howard)
- W.D. Richter (Brubaker)
- Christopher Gore (Fame)
- Jean Gruault (My American Uncle)
- Nancy Meyers, Harvey Miller, Charles Shyer (Private Benjamin)
Best Adapted Screenplay
- Alvin Sargent (Ordinary People)
- Bruce Beresford, Jonathan Hardy, David Stevens ('Breaker' Morant)
- Thomas Rickman (Coal Miner's Daughter)
- Eric Bergren, Christopher De Vore, David Lynch (The Elephant Man)
- Lawrence B. Marcus, Richard Rush (The Stunt Man)
Best Achievement in Cinematography
- Ghislain Cloquet, Geoffrey Unsworth (Tess)
- Néstor Almendros (The Blue Lagoon)
- Ralf D. Bode (Coal Miner's Daughter)
- James Crabe (The Formula)
- Michael Chapman (Raging Bull)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- Michael Gore (Fame)
- John Corigliano (Altered States)
- John Morris (The Elephant Man)
- John Williams (Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back)
- Philippe Sarde (Tess)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Michael Gore (Fame) - "Fame"
- Nine to Five - "Nine to Five"
- Willie Nelson (Honeysuckle Rose) - "On the Road Again"
- Fame - "Out Here on My Own"
- The Competition - "People Alone"
Best Achievement in Production Design
- Tess
- Coal Miner's Daughter
- The Elephant Man
- Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
- Kagemusha
Best Achievement in Costume Design
Best Sound Mixing
- Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
- Altered States
- Coal Miner's Daughter
- Fame
- Raging Bull
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
- Karl Hess: Toward Liberty
- The Eruption of Mount St. Helens!
- Don't Mess with Bill
- It's the Same World
- Luther Metke a los 94
Honorary Award
1980 - The 52nd Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Kramer vs. Kramer
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Robert Benton (Kramer vs. Kramer)
- Francis Ford Coppola (Apocalypse Now)
- Bob Fosse (All That Jazz)
- Édouard Molinaro (La Cage aux folles)
- Peter Yates (Breaking Away)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Dustin Hoffman (Kramer vs. Kramer)
- Jack Lemmon (The China Syndrome)
- Al Pacino (...And Justice for All)
- Roy Scheider (All That Jazz)
- Peter Sellers (Being There)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Sally Field (Norma Rae)
- Jill Clayburgh (Starting Over)
- Jane Fonda (The China Syndrome)
- Marsha Mason (Chapter Two)
- Bette Midler (The Rose)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Melvyn Douglas (Being There)
- Robert Duvall (Apocalypse Now)
- Frederic Forrest (The Rose)
- Justin Henry (Kramer vs. Kramer)
- Mickey Rooney (The Black Stallion)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Meryl Streep (Kramer vs. Kramer)
- Jane Alexander (Kramer vs. Kramer)
- Barbara Barrie (Breaking Away)
- Candice Bergen (Starting Over)
- Mariel Hemingway (Manhattan)
Best Foreign Language Film
- The Tin Drum (Volker Schlöndorff) Západní Německo
- The Maids of Wilko (Andrzej Wajda) Polsko
- Mama Turns 100 (Carlos Saura) Španělsko
- Une histoire simple (Claude Sautet) Francie
- Dimenticare Venezia (Franco Brusati) Itálie
Best Documentary Feature
Best Original Screenplay
- Steve Tesich (Breaking Away)
- Robert Alan Aurthur, Bob Fosse (All That Jazz)
- Valerie Curtin, Barry Levinson (...And Justice for All)
- James Bridges, T.S. Cook, Mike Gray (The China Syndrome)
- Woody Allen, Marshall Brickman (Manhattan)
Best Adapted Screenplay
- Robert Benton (Kramer vs. Kramer)
- Francis Ford Coppola, John Milius (Apocalypse Now)
- Marcello Danon, Édouard Molinaro, Jean Poiret, Francis Veber (La Cage aux folles)
- Allan Burns (A Little Romance)
- Harriet Frank Jr., Irving Ravetch (Norma Rae)
Best Achievement in Cinematography
- Vittorio Storaro (Apocalypse Now)
- Giuseppe Rotunno (All That Jazz)
- Frank V. Phillips (The Black Hole)
- Néstor Almendros (Kramer vs. Kramer)
- William A. Fraker (1941)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- Georges Delerue (A Little Romance)
- Lalo Schifrin (The Amityville Horror)
- Dave Grusin (The Champ)
- Jerry Goldsmith (Star Trek: The Motion Picture)
- Henry Mancini (10)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- David Shire (Norma Rae) - "It Goes Like It Goes"
- The Muppet Movie - "The Rainbow Connection"
- 10 - "Song from 10 (It's Easy to Say)"
- Ice Castles - "Theme from Ice Castles (Through the Eyes of Love)"
- Promise, The - "Theme from The Promise (I'll Never Say 'Goodbye')"
Best Scoring of Music - Adaptation or Treatment
- Ralph Burns (All That Jazz)
- Patrick Williams (Breaking Away)
- Kenny Ascher, Paul Williams (The Muppet Movie)
Best Achievement in Production Design
Best Achievement in Costume Design
Best Achievement in Visual Effects
Best Sound Mixing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
Honorary Award
Jean Hersholt Humanitarian Award
1979 - The 51st Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
The Deer Hunter
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Michael Cimino (The Deer Hunter)
- Woody Allen (Interiors)
- Hal Ashby (Coming Home)
- Warren Beatty, Buck Henry (Heaven Can Wait)
- Alan Parker (Midnight Express)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Jon Voight (Coming Home)
- Warren Beatty (Heaven Can Wait)
- Gary Busey (The Buddy Holly Story)
- Robert De Niro (The Deer Hunter)
- Laurence Olivier (The Boys from Brazil)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Jane Fonda (Coming Home)
- Ingrid Bergman (Autumn Sonata)
- Ellen Burstyn (Same Time, Next Year)
- Jill Clayburgh (An Unmarried Woman)
- Geraldine Page (Interiors)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Christopher Walken (The Deer Hunter)
- Bruce Dern (Coming Home)
- Richard Farnsworth (Comes a Horseman)
- John Hurt (Midnight Express)
- Jack Warden (Heaven Can Wait)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Maggie Smith (California Suite)
- Dyan Cannon (Heaven Can Wait)
- Penelope Milford (Coming Home)
- Maureen Stapleton (Interiors)
- Meryl Streep (The Deer Hunter)
Best Foreign Language Film
- Get Out Your Handkerchiefs (Bertrand Blier) France
- Die gläserne Zelle (Hans W. Geißendörfer) Západní Německo
- Hungarians (Zoltán Fábri) Maďarsko
- Viva Italia! (Mario Monicelli, Dino Risi, Ettore Scola) Itálie
- White Bim, black ear (Stanislav Rostotskiy) Sovětský Svaz
Best Documentary Feature
- Scared Straight!
- Le Vent des amoureux
- Mysterious Castles of Clay
- Raoni: The Fight for the Amazon
- With Babies and Banners: Story of the Women's Emergency Brigade
Best Original Screenplay
- Robert C. Jones, Waldo Salt (Coming Home)
- Ingmar Bergman (Autumn Sonata)
- Deric Washburn (The Deer Hunter)
- Woody Allen (Interiors)
- Paul Mazursky (An Unmarried Woman)
Best Adapted Screenplay
- Oliver Stone (Midnight Express)
- Walter Newman (Bloodbrothers)
- Neil Simon (California Suite)
- Warren Beatty, Elaine May (Heaven Can Wait)
- Bernard Slade (Same Time, Next Year)
Best Achievement in Cinematography
- Néstor Almendros (Days of Heaven)
- Vilmos Zsigmond (The Deer Hunter)
- William A. Fraker (Heaven Can Wait)
- Robert Surtees (Same Time, Next Year)
- Oswald Morris (The Wiz)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- Giorgio Moroder (Midnight Express)
- Jerry Goldsmith (The Boys from Brazil)
- Ennio Morricone (Days of Heaven)
- Dave Grusin (Heaven Can Wait)
- John Williams (Superman)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Paul Jabara (Thank God It's Friday) - "Last Dance"
- Grease - "Hopelessly Devoted to You"
- Same Time, Next Year - "The Last Time I Felt Like This"
- Foul Play - "Ready to Take a Chance Again"
- The Magic of Lassie - "When You're Loved"
Best Scoring of Music - Adaptation or Treatment
Best Achievement in Production Design
Best Achievement in Costume Design
Best Sound Mixing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
- The Flight of the Gossamer Condor
- An Encounter with Faces
- Divided Trail: A Native American Odyssey, The
- Goodnight Miss Ann
- Squires of San Quentin
Honorary Award
- Walter Lantz
- Laurence Olivier
- King Vidor
- Museum of Modern Art Department of Film
Jean Hersholt Humanitarian Award
1978 - The 50th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Annie Hall
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Woody Allen (Annie Hall)
- George Lucas (Star Wars: Episode IV - A New Hope)
- Herbert Ross (The Turning Point)
- Steven Spielberg (Close Encounters of the Third Kind)
- Fred Zinnemann (Julia)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Richard Dreyfuss (The Goodbye Girl)
- Woody Allen (Annie Hall)
- Richard Burton (Equus)
- Marcello Mastroianni (A Special Day)
- John Travolta (Saturday Night Fever)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Diane Keaton (Annie Hall)
- Anne Bancroft (The Turning Point)
- Jane Fonda (Julia)
- Shirley MacLaine (The Turning Point)
- Marsha Mason (The Goodbye Girl)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Jason Robards (Julia)
- Michail Baryšnikov (The Turning Point)
- Peter Firth (Equus)
- Alec Guinness (Star Wars: Episode IV - A New Hope)
- Maximilian Schell (Julia)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Vanessa Redgrave (Julia)
- Leslie Browne (The Turning Point)
- Quinn Cummings (The Goodbye Girl)
- Melinda Dillon (Close Encounters of the Third Kind)
- Tuesday Weld (Looking for Mr. Goodbar)
Best Foreign Language Film
- Madame Rosa (Moshé Mizrahi) Francie
- Iphigenia (Michalis Kakojannis) Řecko
- Operation Thunderbolt (Menahem Golan) Izrael
- A Special Day (Ettore Scola) Itálie
- That Obscure Object of Desire (Luis Buñuel) Španělsko
Best Documentary Feature
- Who Are the DeBolts? And Where Did They Get Nineteen Kids?
- The Children of Theatre Street
- Homage to Chagall: The Colours of Love
- High Grass Circus
- Union Maids
Best Original Screenplay
- Woody Allen, Marshall Brickman (Annie Hall)
- Neil Simon (The Goodbye Girl)
- Robert Benton (The Late Show)
- George Lucas (Star Wars: Episode IV - A New Hope)
- Arthur Laurents (The Turning Point)
Best Adapted Screenplay
- Alvin Sargent (Julia)
- Peter Shaffer (Equus)
- Lewis John Carlino, Gavin Lambert (I Never Promised You a Rose Garden)
- Larry Gelbart (Oh, God!)
- Luis Buñuel, Jean-Claude Carrière (That Obscure Object of Desire)
Best Achievement in Cinematography
- Vilmos Zsigmond (Close Encounters of the Third Kind)
- Fred J. Koenekamp (Islands in the Stream)
- Douglas Slocombe (Julia)
- William A. Fraker (Looking for Mr. Goodbar)
- Robert Surtees (The Turning Point)
Best Achievement in Film Editing
- Star Wars: Episode IV - A New Hope
- Close Encounters of the Third Kind
- Julia
- Smokey and the Bandit
- The Turning Point
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- John Williams (Star Wars: Episode IV - A New Hope)
- John Williams (Close Encounters of the Third Kind)
- Georges Delerue (Julia)
- Maurice Jarre (The Message)
- Marvin Hamlisch (The Spy Who Loved Me)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Joseph Brooks (You Light Up My Life) - "You Light Up My Life"
- Pete's Dragon - "Candle on the Water"
- The Spy Who Loved Me - "Nobody Does It Better"
- The Slipper and the Rose: The Story of Cinderella - "The Slipper and the Rose Waltz (He Danced with Me/She Danced with Me)"
- The Rescuers - "Someone's Waiting For You"
Best Scoring of Music - Adaptation or Treatment
Best Achievement in Production Design
- Star Wars: Episode IV - A New Hope
- Airport '77
- Close Encounters of the Third Kind
- The Spy Who Loved Me
- The Turning Point
Best Achievement in Costume Design
- Star Wars: Episode IV - A New Hope
- Airport '77
- Julia
- A Little Night Music
- The Other Side of Midnight
Best Achievement in Visual Effects
Best Sound Mixing
- Star Wars: Episode IV - A New Hope
- Close Encounters of the Third Kind
- The Deep
- Sorcerer
- The Turning Point
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
- Gravity Is My Enemy
- Agueda Martinez: Our People, Our Country
- First Edition
- Of Time, Tombs and Treasures
- The Shetland Experience
Honorary Award
Jean Hersholt Humanitarian Award
1977 - The 49th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- John G. Avildsen (Rocky)
- Ingmar Bergman (Face to Face)
- Sidney Lumet (Network)
- Alan J. Pakula (All the President's Men)
- Lina Wertmüller (Seven Beauties)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Peter Finch (Network)
- Robert De Niro (Taxi Driver)
- Giancarlo Giannini (Seven Beauties)
- William Holden (Network)
- Sylvester Stallone (Rocky)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Faye Dunaway (Network)
- Marie-Christine Barrault (Cousin, cousine)
- Talia Shire (Rocky)
- Sissy Spacek (Carrie)
- Liv Ullmann (Face to Face)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Jason Robards (All the President's Men)
- Ned Beatty (Network)
- Burgess Meredith (Rocky)
- Laurence Olivier (Marathon Man)
- Burt Young (Rocky)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Beatrice Straight (Network)
- Jane Alexander (All the President's Men)
- Jodie Foster (Taxi Driver)
- Lee Grant (Voyage of the Damned)
- Piper Laurie (Carrie)
Best Foreign Language Film
- Black and White in Color (Jean-Jacques Annaud) Pobřeží Slonoviny
- Cousin, cousine (Jean-Charles Tacchella) Francie
- Jakob the Liar (Frank Beyer) Východní Německo
- Noce i dnie (Jerzy Antczak) Polsko
- Seven Beauties (Lina Wertmüller) Itálie
Best Documentary Feature
- Harlan County, U.S.A.
- Hollywood on Trial
- People of the Wind
- Volcano: An Inquiry Into the Life and Death of Malcolm Lowry
- Off the Edge
Best Original Screenplay
- Paddy Chayefsky (Network)
- Jean-Charles Tacchella (Cousin, cousine)
- Walter Bernstein (The Front)
- Sylvester Stallone (Rocky)
- Lina Wertmüller (Seven Beauties)
Best Adapted Screenplay
- William Goldman (All the President's Men)
- Robert Getchell (Bound for Glory)
- Federico Fellini, Bernardino Zapponi (Fellini's Casanova)
- Nicholas Meyer, Steve Shagan (The Seven-Per-Cent Solution)
- David Butler (Voyage of the Damned)
Best Achievement in Cinematography
- Haskell Wexler (Bound for Glory)
- Richard H. Kline (King Kong)
- Ernest Laszlo (Logan's Run)
- Owen Roizman (Network)
- Robert Surtees (A Star Is Born)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- Jerry Goldsmith (The Omen)
- Bernard Herrmann (Obsession)
- Jerry Fielding (The Outlaw Josey Wales)
- Bernard Herrmann (Taxi Driver)
- Lalo Schifrin (Voyage of the Damned)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Barbra Streisand (A Star Is Born) - "Evergreen (Love Theme from A Star Is Born)"
- The Omen - "Ave Satani"
- The Pink Panther Strikes Again - "Come to Me"
- Rocky - "Gonna Fly Now"
- Half a House - "A World that Never Was"
Best Scoring of Music - Adaptation or Treatment
Best Achievement in Production Design
Best Achievement in Costume Design
- Fellini's Casanova
- Bound for Glory
- The Incredible Sarah
- Passover Plot, The
- The Seven-Per-Cent Solution
Best Sound Mixing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
1976 - The 48th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
One Flew over the Cuckoo's Nest
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Miloš Forman (One Flew over the Cuckoo's Nest)
- Robert Altman (Nashville)
- Sidney Lumet (Dog Day Afternoon)
- Federico Fellini (Amarcord)
- Stanley Kubrick (Barry Lyndon)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Jack Nicholson (One Flew over the Cuckoo's Nest)
- Walter Matthau (The Sunshine Boys)
- Al Pacino (Dog Day Afternoon)
- Maximilian Schell (The Man in the Glass Booth)
- James Whitmore (Give 'em Hell, Harry!)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Louise Fletcher (One Flew over the Cuckoo's Nest)
- Isabelle Adjani (The Story of Adele H)
- Ann-Margret (Tommy)
- Glenda Jackson (Hedda)
- Carol Kane (Hester Street)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- George Burns (The Sunshine Boys)
- Brad Dourif (One Flew over the Cuckoo's Nest)
- Burgess Meredith (The Day of the Locust)
- Chris Sarandon (Dog Day Afternoon)
- Jack Warden (Shampoo)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Lee Grant (Shampoo)
- Ronee Blakley (Nashville)
- Sylvia Miles (Farewell, My Lovely)
- Lily Tomlin (Nashville)
- Brenda Vaccaro (Once Is Not Enough)
Best Foreign Language Film
- Dersu Uzala (黒澤明) Sovětský Svaz
- Letters from Marusia (Miguel Littin) Mexiko
- Scent of a Woman (Dino Risi) Itálie
- The Promised Land (Andrzej Wajda) Polsko
- Sandakan hačibanšokan bókjó (Kei Kumai) Japonsko
Best Documentary Feature
- The Man Who Skied Down Everest
- The California Reich
- Incredible Machine, The
- Other Half of the Sky: A China Memoir, The
- Fighting for Our Lives
Best Original Screenplay
- Frank R. Pierson (Dog Day Afternoon)
- Federico Fellini, Tonino Guerra (Amarcord)
- Claude Lelouch, Pierre Uytterhoeven (And Now My Love)
- Ted Allan (Lies My Father Told Me)
- Warren Beatty, Robert Towne (Shampoo)
Best Adapted Screenplay
- Bo Goldman, Lawrence Hauben (One Flew over the Cuckoo's Nest)
- Stanley Kubrick (Barry Lyndon)
- Gladys Hill, John Huston (The Man Who Would Be King)
- Dino Risi (Scent of a Woman)
- Ruggero Maccari, Neil Simon (The Sunshine Boys)
Best Achievement in Cinematography
- John Alcott (Barry Lyndon)
- Conrad L. Hall (The Day of the Locust)
- James Wong Howe (Funny Lady)
- Robert Surtees (The Hindenburg)
- Bill Butler, Haskell Wexler (One Flew over the Cuckoo's Nest)
Best Achievement in Film Editing
- Jaws
- Dog Day Afternoon
- The Man Who Would Be King
- One Flew over the Cuckoo's Nest
- Three Days of the Condor
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- John Williams (Jaws)
- Gerald Fried (Birds Do It, Bees Do It)
- Jerry Goldsmith (The Wind and the Lion)
- Alex North (Bite the Bullet)
- Jack Nitzsche (One Flew over the Cuckoo's Nest)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Keith Carradine (Nashville) - "I'm Easy"
- Funny Lady - "How Lucky Can You Get"
- Whiffs - "Now That We're In Love"
- The Other Side of the Mountain - "Richard's Window"
- Mahogany - "Theme from Mahogany (Do You Know Where You're Going To)"
Best Scoring of Music - Adaptation or Treatment
Best Achievement in Production Design
Best Achievement in Costume Design
- Barry Lyndon
- The Four Musketeers: Milady's Revenge
- Funny Lady
- The Magic Flute
- The Man Who Would Be King
Best Sound Mixing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
- The End of the Game
- Whistling Smith
- Arthur and Lillie
- Millions of Years Ahead of Man
- Probes in Space
Honorary Award
Jean Hersholt Humanitarian Award
1975 - The 47th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
The Godfather: Part II
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Francis Ford Coppola (The Godfather: Part II)
- John Cassavetes (A Woman Under the Influence)
- Bob Fosse (Lenny)
- Roman Polański (Chinatown)
- François Truffaut (Day for Night)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Art Carney (Harry and Tonto)
- Albert Finney (Murder on the Orient Express)
- Dustin Hoffman (Lenny)
- Jack Nicholson (Chinatown)
- Al Pacino (The Godfather: Part II)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Ellen Burstyn (Alice Doesn't Live Here Anymore)
- Diahann Carroll (Claudine)
- Faye Dunaway (Chinatown)
- Valerie Perrine (Lenny)
- Gena Rowlands (A Woman Under the Influence)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Robert De Niro (The Godfather: Part II)
- Fred Astaire (The Towering Inferno)
- Jeff Bridges (Thunderbolt and Lightfoot)
- Michael V. Gazzo (The Godfather: Part II)
- Lee Strasberg (The Godfather: Part II)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Ingrid Bergman (Murder on the Orient Express)
- Valentina Cortese (Day for Night)
- Madeline Kahn (Blazing Saddles)
- Diane Ladd (Alice Doesn't Live Here Anymore)
- Talia Shire (The Godfather: Part II)
Best Foreign Language Film
- Amarcord (Federico Fellini) Itálie
- Catsplay (Károly Makk) Maďarsko
- Potop (Jerzy Hoffman) Polsko
- Lacombe Lucien (Louis Malle) Francie
- La tregua (Sergio Renán) Argentina
Best Documentary Feature
- Hearts and Minds
- Challenge... A Tribute to Modern Art, The
- Antonia: A Portrait of the Woman
- Ha-Makah Hashmonim V'Echad
- Wild and the Brave, The
Best Original Screenplay
- Robert Towne (Chinatown)
- Robert Getchell (Alice Doesn't Live Here Anymore)
- Francis Ford Coppola (The Conversation)
- Jean-Louis Richard, Suzanne Schiffman, François Truffaut (Day for Night)
- Josh Greenfeld, Paul Mazursky (Harry and Tonto)
Best Adapted Screenplay
- Francis Ford Coppola, Mario Puzo (The Godfather: Part II)
- Lionel Chetwynd, Mordecai Richler (The Apprenticeship of Duddy Kravitz)
- Julian Barry (Lenny)
- Paul Dehn (Murder on the Orient Express)
- Mel Brooks, Gene Wilder (Young Frankenstein)
Best Achievement in Cinematography
- Joseph F. Biroc, Fred J. Koenekamp (The Towering Inferno)
- John A. Alonzo (Chinatown)
- Philip H. Lathrop (Earthquake)
- Bruce Surtees (Lenny)
- Geoffrey Unsworth (Murder on the Orient Express)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Joel Hirschhorn, Al Kasha (The Towering Inferno) - "We May Never Love Like This Again"
- Benji - "Benji's Theme (I Feel Love)"
- Blazing Saddles - "Blazing Saddles"
- The Little Prince - "Little Prince"
- The Great Gold Conspiracy - "Wherever Love Takes Me"
Best Scoring of Music - Adaptation or Treatment
Best Original Dramatic Score
- Carmine Coppola, Nino Rota (The Godfather: Part II)
- Jerry Goldsmith (Chinatown)
- Richard Rodney Bennett (Murder on the Orient Express)
- Alex North (Shanks)
- John Williams (The Towering Inferno)