Japan,
(2008–2010), 8 h 48 min
(Length: 20–28 min)
Cinematography:
Atsuho MatsumotoComposer:
Kunihiko RyouCast:
Miyuki Sawashiro, Kazuya Nakai, Nana Mizuki, Atsuko Tanaka, Yui Horie, Yuki Matsuoka, Susumu Chiba, 福山潤, Tomokazu Sugita, 天田益男, Eri Kitamura, 小松由佳, Hideo Ishikawa (more)Episodes(26)
-
Light and Blue Night Fantasy (S01E01)
-
Letter and Letter Bee (S01E01)
-
My Friend (S01E02)
-
Crybaby Boy, Letter Girl (S01E03)
-
Lag's Dingo (S01E04)
-
Dead-End Town (S01E05)
-
The Letter to Jiggy Pepper (S01E06)
-
Yuusari Central Nocturne Hood #13 Head Post Office Bee-Hive (S01E07)
-
Seeing Sylvette Suede (S01E08)
-
The Crybaby Boy's Vow (S01E09)
-
Under the Light (S01E10)
-
Letter of Lies (S01E11)
-
Red and Green Ribbon (S01E12)
-
The Promised Land (S01E13)
-
The Corpse Doctor (S01E14)
-
The Elopement (S01E15)
-
Fan Letter to a Musician (S01E16)
-
Letter Bee and Dingo (S01E17)
-
Letter Pigeon (S01E18)
-
A Sick Letter Bee and the Girls (S01E19)
-
Lost Letters (S01E20)
-
Potpourri of Memories (S01E21)
-
Dream Link Notebook (S01E22)
-
Honey Waters (S01E23)
-
Heart's Recollections, Three (S01E24)
-
One Unable to Become a Spirit (S01E25)
Cast
Tôru Nara
Japan
Best series:
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009) (series)
Hunter x Hunter (2011) (series)
Attack on Titan (2013) (series)
Katsuyuki Konishi
Japan
Best series:
The Apothecary Diaries (2023) (series)
Haikyu!! (2014) (series)
Initial D Fifth Stage (2012) (series)
Hajime Iijima
Japan
Best series:
Food Wars! Shokugeki no Soma (2015) (series)
That Time I Got Reincarnated as a Slime (2018) (series)
Hellsing Ultimate (2006) (series)
Chihiro Suzuki
Japan
Best series:
Haikyu!! (2014) (series)
Gintama (2006) (series)
Nerima Daikon Brothers (2006) (series)
Daisuke Kishio
Japan
Best series:
Mushi-shi: Next Passage (2014) (series)
Hunter x Hunter (2011) (series)
Delicious in Dungeon (2024) (series)
Hisayoshi Suganuma
Japan
Kenji Nomura
Japan
Best series:
One-Punch Man (2015) (series)
Fullmetal Alchemist (2003) (series)
Jujutsu kaisen (2020) (series)
Binbin Takaoka
Japan
Best series:
Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation (2021) (series)
Hellsing Ultimate (2006) (series)
Gintama (2006) (series)
Shirō Saitō
Japan
Best series:
Vinland Saga (2019) (series)
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (2002) (series)
Monster (2004) (series)
Jun'ichi Endō
Japan
Best series:
Naruto: Shippūden (2007) (series)
Kino's Journey (2003) (series)
Genshiken (2004) (series)
Ikuko Tani
Japan
Best series:
Hunter x Hunter (2011) (series)
Demon Slayer (2019) (series)
Cowboy Bebop (1998) (series)
Hideki Tasaka
Japan
Best series:
Puella Magi Madoka Magica (2011) (series)
Ouran High School Host Club (2006) (series)
Nichijou: My Ordinary Life (2011) (series)
Kazuhiro Ōguro
Japan
Best series:
GTO: Great teacher Onizuka (1999) (series)
Rurouni Kenshin: Wandering Samurai (1996) (series)
Darker than Black (2007) (series)
Masaki Terasoma
Japan
Best series:
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009) (series)
Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation (2021) (series)
Attack on Titan (2013) (series)
Naomi Nagasawa
Japan
Masumi Asano
Japan
Best series:
Fighting Spirit (2000) (series)
PSYCHO-PASS (2012) (series)
Full Metal Panic? Fumoffu (2003) (series)
Tomoyuki Terai
Japan
Best series:
Kino's Journey (2003) (series)
Inu Yasha (2000) (series)
KenIchi: The Mightiest Disciple (2006) (series)
Ken'ichirō Matsuda
Japan
Best series:
Oshi no Ko (2023) (series)
Chainsaw Man (2022) (series)
Vinland Saga (2019) (series) - actor, narrator
Daisuke Matsuoka
Japan
Best series:
Junjou Romantica: Pure Romance (2008) (series)
Bleach (2004) (series)
Skating Ring Kaleidoscope (2005) (series)
Jun'ya Miura
Japan
Best series:
Gintama (2006) (series)
Pluto (2023) (series)
Emma: A Victorian Romance (2005) (series)