Directed by:
Miguel AlexandreCinematography:
Peter IndergandComposer:
Dominic RothCast:
Ken Duken, Claire Keim, Gottfried John, Miguel Herz-Kestranek, Stephan Luca, Frank Giering, Jochen Nickel, Gudrun Landgrebe, Pepa López, Jan-Hendrik Kiefer (more)Cast
Ken Duken
West Germany
Best movies:
Inglourious Basterds (2009)
Karol. Człowiek, który został papieżem (2005) (TV movie)
Sotto il cielo di Roma (2010) (TV movie)
Claire Keim
France
Best movies:
The Green Beautiful (1996)
The King Is Dancing (2000)
Le Grand Restaurant (2010) (TV movie)
Gottfried John
German Empire
Best movies:
Berlin Alexanderplatz (1980) (series)
The Marriage of Maria Braun (1979)
Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life (1995)
Miguel Herz-Kestranek
Switzerland
Best movies:
Sotto il cielo di Roma (2010) (TV movie)
Uprising (2001) (TV movie)
Black Arrow (2006) (series)
Stephan Luca
West Germany
Best movies:
Heiter bis wolkig (2012)
The Peppercorns and the Curse of the Black King (2017)
Rabbit Without Ears (2007)
Frank Giering
East Germany
Best movies:
Funny Games (1997)
Die Kirschenkönigin (2004) (series)
Gigantics (1999)
Jochen Nickel
West Germany
Best movies:
Schindler's List (1993)
Manta - Der Film (1991)
Stalingrad (1993)
Gudrun Landgrebe
West Germany
Best movies:
Heimat: A Chronicle of Germany (1984) (series)
Wunderkinder (2011)
Cracks in the Shell (2011)
Pepa López
Best movies:
El perqué de tot plegat (1994)
Food of Love (2002)
El arte de morir (2000)
Jan-Hendrik Kiefer
Germany
Best movies:
Pope Joan (2009)
Buddenbrooks: The Decline of a Family (2008) (TV movie)
Frühling (2011) (series)
Radek Bruna
Czechoslovakia
Best movies:
How Not to Screw Up Your Life (2019) (series)
Gangster Ka (2015)
Sametoví vrazi (2005)
Marisa Leonie Bach
Best movies:
Entrusted (2003) (TV movie)
Tatort (1970) (series)
Die Hexenprinzessin (2020) (TV movie)
Rolf Kanies
West Germany
Best movies:
Downfall (2004)
The Silent Revolution (2018)
Wunderkinder (2011)
Paula Riemann
Germany
Best movies:
Seitenwechsel (2016)
Wild Chicks in Love (2007)
The Wild Chicks (2006)
Timo Dierkes
West Germany
Best movies:
Labyrinth of Lies (2014)
The Experiment (2001)
Carl & Bertha (2011) (TV movie)
Antonio Wannek
West Germany
Best movies:
Generation War (2013) (series)
As Far as My Feet Will Carry Me (2001)
Wie Feuer und Flamme (2001)
Rolandas Dovydaitis
Best movies:
Störtebeker (2006) (TV movie)
Heinz Schubert
Best movies:
The Counterfeiters (2007)
Störtebeker (2006) (TV movie)
Gediminas Storpirštis
Soviet Union
Best movies:
Anna Karénina (2013) (TV movie)
Störtebeker (2006) (TV movie)
Ostrov pogibshikh korabley (1987) (series)
Darius Meškauskas
Soviet Union
Best movies:
The Excursionist (2013)
Vortex (2009)
War and Peace (2007) (series)