Opera: Chroniki ubojnogo otděla - Opera: Khroniki uboynogo otdela 1 (2004) (season)
Russia,
2004, 1 h 44 min
(Alternative: 2x52 min)
Screenplay:
Ирина КмитCinematography:
Aleksandr UstinovCast
Yuriy Kuznetsov
Soviet Union
Best series:
Ladoga (2014) (series)
To the Lake (2019) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Aleksey Nilov
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Sergey Selin
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Anastasiya Melnikova
Soviet Union
Best series:
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Бандитский Петербург (2000) (series)
Ivars Kalninš
Soviet Union
Best series:
TASS upolnomochen zayavit... (1984) (series)
Romance in the City (2006) (series)
Dmitriy Murashev
Soviet Union
Best series:
Děti Arbata (2004) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Бандитский Петербург (2000) (series)
Natalya Shcherbakova
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Valeriy Kukhareshin
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Fyodor Dostoevsky (2011) (series)
Anna Karenina (2017) (series)
Andrey Obarukhin
Best series:
Fyodor Dostoevsky (2011) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Бандитский Петербург (2000) (series)
Galina Bokashevskaya
Soviet Union
Best series:
The Master and Margarita (2005) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Владимир Маслаков
Soviet Union
Best series:
Specnaz (2002) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Aleksandr Karpukhov
Soviet Union
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Бандитский Петербург (2000) (series)
Anatoliy Rudakov
Soviet Union
Best series:
The Master and Margarita (2005) (series)
V poiskakh kapitana Granta (1985) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Aleksey Oding
Soviet Union
Best series:
The Road to Calvary (2017) (series)
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Tatyana Grigoryeva
Best series:
Ubojnaja sila (2000) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Вадим Волков
Best series:
Gibel imperii (2005) (series)
Ubojnaja sila (2000) (series)
Brežněv (2005) (series)
Анна Фомина
Best series:
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Boris Petukhov
Best series:
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)
Марат Гарипов
Best series:
Gibel imperii (2005) (series)
Ulicy razbitych fonarej (1997) (series)